Jak zajistit, aby byl bazénový teploměr přesný?


Letní horké dny přímo lákají ke koupání v bazénu. A není divu, že kdo má jen trochu větší pozemek, má nějaký na své zahradě. To platí zvláště, pokud má děti či vnoučata.

Ovšem, jak každý majitel ví, mít bazén není jen tak. Udržet čistou vodu o dostatečné kvalitě po celou koupací sezónu není nic snadného, ani s pomocí nejrůznějších filtračních zařízení a sítí. V podstatě jde o neustálý boj s řasami, sinicemi a napadanými nečistotami.

bazen10

Není tedy divu, že je zde ještě jeden důležitý parametr, který bývá přehlížen, avšak je pro komfortní koupání nezbytný. Tím je teplota vody. Někteří lidé to řeší tím, že mají vyhřívaný bazén, jiní spoléhají na Slunce a teplotu vzduchu, že vodu dostatečně prohřeje. Avšak ať už zvolíme jakýkoliv způsob, vždy je dobré se přesvědčit, že teplota skutečně odpovídá tomu, co bychom si představovali.

K tomuto účelu nám slouží bazénový teploměr. Jedná se v podstatě o klasický teploměr, který používáme k měření venkovní teploty, ovšem upravený tak, aby byl schopen fungovat pod vodou. Jeho použití se pak zdá jednoduché – dáme jej do bazénu a za nějakou chvíli se podíváme, kolik nám to ukazuje na stupnici. Tak jednoduché to ovšem není.

bazen7

Problém je zejména u nevytápěných bazénů. Zde je totiž třeba vzít v úvahu, že voda u hladiny bude podstatně teplejší, než ta která je u dna. Otázka pak je, jak tedy dostaneme správný výsledek. Zde je totiž potřeba dodržovat několik zásad.

Tou první je umístit teploměr zhruba do poloviny hloubky vody. Tak získáme průměrnou teplotu. Zároveň bychom jej měli dát mimo přímé Slunce, neboť i to může výsledek ovlivnit. Mohlo by se totiž ukázat, že voda je teplejší, než tomu ve skutečnosti je.

V neposlední řadě je dobré jej dát do klidné vody, tedy například dále od místa, kde filtr vypouští vyčištěnou vodu zpět do bazénu. Jen tak totiž dosáhneme relativně přesných výsledků.