Dny jsou čím dál tím víc teplejší, zima ustupuje. Sníh taje i na výše položených místech a jaro se hlásí o slovo. Na mnoho zahradách pomalu ze země začínají vykukovat hlavičky prvních jarních kytek. V březnu se toho na zahradě dá už mnohé udělat a připravit na nadcházející sezonu. První teplé paprsky slunce doslova vybízejí k tomu natáhnout pracovní kalhoty, sebrat rukavice a nářadí a vyrazit na záhony a na pole. Je také nejvyšší čas popřemýšlet co bude každý zahrádkář letos na svém pozemku pěstovat a najít tomu odpovídající místo. Půdu na záhonech tedy překopejte a vyplevelte.
Trávník
Po zimě je nutné trávník provzdušnit a vytrhat odumřelé trsy. Nejlepší práci zde odvede vertikutátor. Pokud jej nevlastníte ve svém arzenálu zahradního domečku, poslouží k tomuto účelu stejně dobře vidle. Stačí zapíchnout do země a zakývat. Je to zdlouhavější, ale stejně účinné. Hráběmi pak pročešte celý trávník v jednom směru. Vyčešete tak staré odumřelé stébla a mech.
Ovocné keře a stromy
Na začátku března je možná výsadba nových mladých stromků a keřů. Dobře se vám povede u peckovitých druhů (meruňky, nektarinky, broskve). Ke konci měsíce, kdy už nehrozí mrazy, lze také do země zasadit i vinnou révu. Nezapomeňte stromy a keře seříznout a odstranit poškozené a napadané větve a stonky. Mělce okopejte půdu pod korunami a rostliny vám poděkují i za přihnojení hnojem či kompostem. Pokud nemáte ani jednu možnost, zakupte hnojivo v obchodě.
Květiny a živé ploty
Zaměřte svůj pohled i na skalky a trvalky. Zkontrolujte jejich stav po zimě, odplevelte okolní půdu a přihnojte. Z růží odstraňte ochrannou vrstvu proti mrazu a sestřihněte. Lze i vysadit nové sazenice. Živé ploty zastřihněte, krásně zhoustnou. Bobulovité keře prostříhejte. Jedná se hlavně o maliník, ostružiny a jahodník. Březen je také měsíce výsevu sazenic letniček.
Zelenina a bylinky
Nejvyšší čas sklidit zimní zeleninu (pór, růžičková kapusta). Do pařenišť a skleníků se vysazují papriky, ředkvičky, špenát, mrkev a mladé saláty. Do kelímku za okno pak semínky rajčat a bazalka, která je citlivá na teplo. V druhé půlce měsíce pak přímo na záhon pod textilii zasejeme sazenice cibule a česneku. Bylinky také volají po probuzení. Trvalky jako rozmarýna, tymián či šalvěj seřízněte na třetinu délky, semínka jednoletých bylin (máta, pažitka, oregano) můžete sít přímo do záhonu. Vždy na slunné místo a do úplně rozmrzlé země. Lze je zasadit pohromadě či každou zvlášť.
Zima je tedy na ústupu. Zahrada se probouzí a kutilové umisťují na poslední chvíli ptačí budky. Vždy dostatečně vysoko a tam, kde nemají přístup jiná zvířata. Při hrabání a úklidu zahrady pozor na zazimovaná zvířata. Najdete-li nějaké, nechejte je v jejich domečku a úklid odložte na později. Při brzkém probuzení může dojít k úhynu jednice.