Češi jsou poměrně známí jako národ pejskařů. Psa najdeme prakticky v každé rodině, a pořízení štěněte je považováno za velkou událost. A není divu, získáme tak společníka na dalších přibližně 15 let. Ovšem abychom byli všichni spokojení, je nejprve potřeba správně vybrat.
Začít je potřeba plemenem. Každé má poněkud jiné požadavky – například anglický buldog nebude chtít tolik pohybu jako husky. Je tedy nutné si uvědomit, co svému psu můžete a jste ochotni poskytnout, a podle toho vybírat. Jistě, vzhled je důležitý, avšak neměl by být na prvním místě.
Přitom ovšem zjistíte, že ceny se mezi jednotlivými plemeny liší. Například u štěněte akita-inu cena Kenichi-ai podstatně převyšuje tu za jorkšírského teriéra. A mnoho lidí se diví, proč tomu tak je. Avšak má to své důvody.
Předně jsou dražší vzácnější plemena. Je to proto, že nevěsta a ženich musí urazit podstatně delší vzdálenost. Mnohdy se jedná i o zahraniční krytí, což rozhodně není levné, zvlášť v dnešní době pandemie. Také najít psa pro danou fenku je mnohem těžší.
Pak je zde samozřejmě fakt, že je mnohem nižší výběr, což znamená, že si chovatelé mohou účtovat vyšší cenu. Lidé jsou zkrátka ochotni zaplatit více za nějakou raritu, což je škoda, neboť mnohým by voříšek z útulku udělal stejnou službu, a to za podstatně méně peněz.
Dalším faktorem však jsou i podmínky uchovnění. U některých plemen jsou totiž nutné i zdravotní testy, které také nejsou zadarmo. Samozřejmě, ti, co produkují psy bez průkazu původu, se ničím takovým zatěžovat nemusí, a to i snižuje cenu. Avšak otázkou je, zda výsledná štěňátka budou skutečně zdravá.
Pak zde také máme potenciál štěňat. Je jasné, že mládě po dvou šampionech má větší šanci, že se v dané disciplíně prosadí, ať už jsou to výstavy, agility nebo cokoliv jiného, než to, jehož předkové danou činnost již po generace nedělali.
Je tedy nutné se rozmyslet, co od svého budoucího mazlíčka očekáváte, a podle toho vybírat. Cena by pak měla hrát jen malou roli.